Plusy a mínusy prvního semifinále ČS Má Talent


Česko Slovensko Má Talent V neděli bylo odvysílané vůbec první semifinálové kolo talentové soutěže Česko Slovensko Má Talent, které bylo poprvé vysíláno živě. Do brněnského výstaviště, kde přímé přenosy probíhají, tak přijela první osmička semifinalistů, jež se snažila přesvědčit televizní diváky o svém talentu. Jak se první semifinále televizi Prima a Joj povedlo? Jaké byly silné a slabé stránky nedělního prvního přímého přenosu?

Opravdu velké mínus si zaslouží technická stránka nedělního přenosu. Zvuk a ozvučení, které jsme slyšeli v televizorech nebylo příliš kvalitní. Některé výkony (jako například zpěv Zuzany Gamboové) byly příliš tiché, některé až příliš hlasité (případ Mako!Mako). Několikrát jsme neslyšeli vůbec úvodní slova poroty či moderátorů a naopak v některých případech jsme slyšeli věci, které divák už slyšet vůbec neměl (například domluva moderátora Martina Pyco Rausche se štábem).

Další mínus si zaslouží i střihy a záběry kamery. To, že vše nebude až tak povedené jsme zjistili hned po prvním vystoupením ohnivé skupiny Pyroterra. Během rozhovoru mezi touto skupinou a moderátory se vzadu objevilo několik členů štábu, kteří běželi uhasit oheň. Pozornému divákovi ovšem neušli. Logo televize přes půlku hlavy moderátora Martina Pyca Rausche rovněž nepůsobí hezky.

Pokud čtete náš web pravidelně, určitě víte, že nejvíce jsme kritizovali u castingových dílů Česko Slovensko Má Talent právě střihy a záběry kamer. Pevně jsme doufali, že během semifinálových kol se záběry kamer zlepší, to se ovšem nestalo. Nejvíce diváci trpěli u vystoupení gymnastických akrobatů Chebejet. Skupina byla často snímána zepředu a náročnější gymnastické prvky odehrávající se vzadu jsme viděli jen z dálky. Divák tak nevěděl, na co se má přesně dívat a tak spousta kvalitních a povedených prvků divák na první pohled nezaznamenal. Byl jsem proto velice příjemně překvapen, když bylo ohlášeno, že skupina postoupila i přes tento „kamerový handicap“, za který samozřejmě Chebejet nemohli.

Další naše mínus by směřovalo do vystoupení komického dua BrejkDenz Bradrz. V půlce vystoupení porotce Jaro Slávik stiskl červené tlačítko. Kameramani ovšem trochu zaspali a rozsvícení červeného křížku jsme vůbec neviděli. Divák slyšel pouze jeho zvuk. Červeného křížku jsme si všimli až na konci vystoupení. Tím se dostáváme i ke zmíněným třem křížkům. Tyto tři symboly nesouhlasu poroty jsou příliš vysoko a divák je tak vidí pouze při vzdáleném kamerovém pohledu. Určitě by přišlo vhod, kdyby se kříže posunuly trochu níže, aby je měl divák během vystoupení soutěžících  stále na očích.

Další velký zápor nedělního prvního semifinálového kola je stopáž pořadu. Zatímco castingy byly svižné, rychlé a měly spád, u semifinálového večera šlo poznat umělé natahování délky pořadu prostřednictvím stále opakujících se otázek na porotu. Sám porotce Jaro Slávik si toho všiml a v přímém přenosu upozornil, že toto natahování on osobně nemá rád.

Další zápory nedělního prvního semifinálového kola už nejsou tak důležité, stojí ovšem aspoň za zmíňku. Jsou to hlavně kosmetické věci jako nesedící sako moderátora Jakuba Prachaře, bílé špunty v uších porotců, popřípadě nehezký černý koberec během vystoupení soutěžících. Jsou to ovšem věci, kterých si né každý divák všimne, proto nejsou zase tak důležité, avšak jejich zlepšení ocení hlavně pozornější část publika se smyslem pro detail.

Nyní ke kladným stránkám nedělního klání. Opravdu velkou pochvalu si zaslouží scéna semifinálových kol Česko Slovensko Má Talent. Vysoký počet LED obrazovek vyzdvihuje velkolepost pořadu. Chebejet v Česko Slovensko Má TalentI samotné pódium s bílým kruhovým okrajem připomíná letošní udílení cen MTV Video Music Awards. Zde si štáb opravdu pohrál. Neméně velkou pochvalu si zaslouží i grafici, barevné sladění celé scény je dokonalé. Polovina televizní obrazovky s telefonními čísly soutěžících je trend hlavně v USA. Stejnou pokoru si zaslouží i výběr písní jako zvukový doprovod. Členové štábu, jenž vybírali písně jako zvukový podkres, odváděli dobrou práci už i během castingových dílů.

Již za pár dní nás čeká v pořadí druhé semifinále. Budeme pevně věřit, že se nedostatky spojené hlavně s technikou vyřeší, a uvidíme opravdu kvalitní semifinálové kole, které si nejen diváci ale i celá tato show zaslouží.


6 komentářů: “Plusy a mínusy prvního semifinále ČS Má Talent”

  1. K těm členům ze štábu, oni se nesnažili být neviditelní, oni tam šli uhasit oheň! Takže kdyby tam nešli, tak jim to tam asi shoří.

  2. Hořícího ohně za Pyroterrou jsme si skutečně nevšimli. Informace ve článku ve spojení s tímto ohnivým vystoupením byla tedy upřesněna. Děkujeme pozorným čtenářům.

  3. Ano, šli uhasit oheň, ale bylo vidět, jak čekají až moderátoři předají slovo porotě, aby nebyli vidět… Jenže byli rychlejší než kamera

  4. je ještě několik mínusů nezmíněných v článku

    nedostatečná prezentace některých účastníků 1. a dalších semifinalových přenosů a s tím spojené hlasování týden dopředu
    dramaturgické chyby při výběru některých semifinalistů, kteří tak zabírají místo mnohem „talentovanějším“, toto je velká chyba a bylo to v některých případech víc než trapné 🙁 a toto nás čeká i do budoucna a pouze to odrazuje diváky

  5. Kříže bych níž nedávala. Myslím, že zrovna skupině Chebejet by při jejich kouscích mohly vadit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *