Proč sledovanost ČS Má Talent tak prudce klesá?


Česko Slovensko Má Talent Talentová soutěž Česko Slovensko Má Talent jako by zažila dvě strany mince. Ještě před několika týdny se mohla tato show pyšnit pohádkovou sledovaností v podobě miliónové cifry. Nyní sledovanost s každým dalším dílem prudce klesá a poslední semifinálový večer poukazuje na to, že se pokles jen tak nezastaví. Co je příčinou? Co způsobilo takhle náhlý pád?

Sledovanost talentové soutěže Česko Slovensko Má Talent jsme v univerzální cílové skupině 15+ překreslili do následujícího grafu.

Osa X představuje jednotlivé díly této soutěže a legenda této osy vypadá nějak takto:

1: – 1. castigový díl (1 142 000)
2: – 2.castignvoý díl (1 041 000)
3: – 3.castignvoý díl (1 088 000)
4: – 4.castignvoý díl (1 117 000)
5: – 5.castignvoý díl (1 300 000)
6: – Velký třesk (1 114 000)
7: – 1. semifinále (1 042 000)
8: – 2. semifinále (998 000)
9: – 3. semifinále (884 000)
10: – 4. semifinále (804 000)

Údaje v závorkách jsou sledovanosti jednotlivých dílů. Pokud se na tyto čísla podíváme, zjistíme, že nejlépe si soutěž Česko Slovensko Má Talent vedla během castingových dílů. Největší dosavadní sledovanost zaznamenal poslední pátý castingový díl, který si připsal na konto sledovanost 1 300 000 diváků. To byl samotný zlatý strop sledovanosti, který byl pro televizi Prima opravdovou pohádkou. Navíc se stále jednalo o předtočené díly. Všeobecně je známo, že přímé přenosy táhnou k obrazovkách podstatně větší počty diváků, televize Prima tak měla velice slušně našlápnuto k dalším skvělým výsledkům. Ty ovšem nepřišly.

Následoval Velký třesk, kdy porota ze všech postupujících vytvořila šestapadesátku semifinalistů. Velký třesk ovšem nastal nejen mezi soutěžícími ale i mezi diváky. Velké negativní ohlasy diváků se objevovaly na internetu po odvysílání tohoto dílu. Nejvíce to schytala porota, která nechala vyřadit spoustu zajímavých talentů a naopak zařadila mezi semifinalisty soutěžící, kteří podle diváků toho moc nepředvedli.

Gabriel Rábek v semifinále

Rozloučit jsme se tak museli například s talentovaným Františkem Šimčíkem z dětského domova, krásnou a talentovanou Nicol Frýbortovou předvádějící krasojízdu na kole, ale i například s hadí ženou Amarjargal Dungu. Talentů, kteří si zasloužili postoupit dále do semifinále bylo mnohem více (jelikož jsme byli živě na castinzích ČS Má Talent viděli jsme například skvělého mladého dvanáctiletého žonglistu Zdeňka Polacha či taneční skupinu tancující pavoučí tanec: diváci v televizi tyto čísla bohužel neviděli). Ať už byl důvod vyřazení Františka, Nicol či Amarjagal jakýkoliv, určitě si zasloužili přednostní právo v semifinálových kolech před například břišním tanečníkem Gabrielem Rábkem, zpívající důchodkyní Magdalenou Lippke či opravdu špatným zpěvákem Antonem Toráčem. Tyto výkony by diváci v přímých přenosech určitě rádi oželeli (Jaro Slávik během přímých přenosů často rád zmiňuje to, kolik špatných výkonů bylo za daný semifinálový večer shlédnuto. My bychom zase rádi upozornili na to, že to byla právě porota, kdo tyto semifinalisty vybíral, nikoliv diváci).

Nicol Frýbortová přes svůj velký talent nepostoupila

Další negativní reakce po Velkém třesku zaznamenal střih. Ačkoliv jsme v televizi viděli, že porota dále nepustila rockovou trojici dívek Sweet Zone, ve Velkém třesku se tato trojice bez vysvětlení objevila. To stejné nastalo i v případě Libora Michny alias Michaela Jacksona. Diváci tak byli zmatení a věrohodnost poroty tak byla u diváků narušena. Televizním divákům se rovněž ve Velkém třesku nelíbilo i chování poroty v podobě neloajality, kterou projevila soutěžícím. Po zaslouženém vítězství v souboji mezi tanečními skupinami pustila porota dále taneční skupinu Phantoms Crew, na závěr si ale tuto skupinu porota předvolala znova a tanečníky vyhodila (k nim si ještě přivolala i přecitlivělého operního zpěváka Mariána Zázrivého – to byl nejspíš požadavek samotného režiséra, jak uměle vytlačit z dílu ještě poslední zbytky emocí). Velká část (vnímajícího) publika si toho ovšem všimla a po Velkém třesku s pořadem skončila, i to byl důvod, proč sledovanost od Velkého třesku pravidelně klesala.

Nyní probíhají semifinálové přímé přenosy a ačkoliv se čekalo, že sledovanost půjde u přímáků nahoru, nastal pravý opak. První semifinálový přímý přenos se potýkal se špatným zvukem a střihem. U dalších semifinálových kol již byla technika v pořádku, slabina ovšem byla zase v něčem jiném a to v samotném složení semifinalistů. Místo vyváženosti semifinálových kol tak dostáváme jedno semifinálové kolo slabé, jedno silné. Jinak řečeno – v jednom semifinále je favoritů na postup mnohem více než například v jiných kolech, které nejsou zastoupeny tak velkými a silnými talenty. Jasným příkladem bylo zatím poslední 4. semifinálové kolo, které bylo podle diváků zatím nejnudnější ze všech. Naopak v příštím kole je favoritů na postup hned několik. Důsledek tohoto špatného sestavení semifinálových osmiček je to, že se ve finálovém kole neobjeví tolik talentů, kteří by si postup sice zasloužili, avšak z důvodu velké konkurence v daném semifinále bohužel nepostoupili. Naopak soutěžící, kteří nejsou tak působiví, postoupí z důvodu slabé konkurence v daném kole. I to je jeden z velkých faktorů, proč sledovanost klesá.

Faktorů je ovšem mnohem více, ty už ovšem nejsou tak závratné – je to například velký počet reklam, start vysílání až o 15 minut později než uvádí televizní program či samotná konkurenční Talentmania, která přebírá diváky z Primy na Novu.

Zavařila porota Primě a Jojce?

Televize Prima je tak nyní ve velice nepříjemné situaci. Její nejsledovanější castingový díl měl sledovanost 1 300 000 diváků, nedělní semifinálový díl pouze 800 000. To je rozdíl půl milionu diváků. Ačkoliv u podobných televizních show sledovanost spíše roste, zde to je naopak. Půl milionu ztracených diváků je skutečně hodně. Začíná se tak pomalu ale jistě hovořit o promarněné šanci, kterou televize Prima zaznamenala. Finálové kolo Česko Slovensko Má Talent tak mohlo být pro Českou republiku stejně rekordní jako u našich slovenských bratrů s první sérii Slovensko Má Telent (tehdy mělo Slovensko vůbec největší procentuální sledovanost v porovnání se všemi ostatními evropskými státy).

Ačkoliv jsme velcí příznivci tohoto žánru a samotní fanoušci pořadu Česko Slovensko Má Talent, začínáme se obávat, zda se u nás ještě jednou vůbec tato talentová soutěž rozjede. A pokud ano, získat zpět ztracené diváky nebude určitě jednoduchou záležitostí.

Autor: Zack
www.ČeskoSlovenskýTalent.cz
12 komentářů: “Proč sledovanost ČS Má Talent tak prudce klesá?”

 1. Tak tedy k clanu asi tolik, velice s nim souhlasim, bohuzel jsou kola, kdy proste jsou soutezici uplne totalni katastrofa a potom zas v dalsim, je tam tolik lidi, co by mohli postoupit a nemuzou, protoze jsou vsichni proste dobri. Posledni kolo pro me bylo dost velkym zklamanim. Protoze, i kdyz postoupily sestry….zpevacky, s cimz bych se i mohla ztotoznit, tak nejak nechapu proc nepostoupila Zuzka s Jazz Bandem, protoze ta je strci naprosto do kapsy….podobne jako v jine soutezi vypadla treba Leona Senkova, ktera ma tak krasny a silny hlas….no nevim tedy, ale i ja jsem zacala prepinat programy askoncila jsem i u Talentmanie, kde soutezici opravdu neco umi…pokud by takto pokracovali dal….tak asi sledovanost bude padat dal. Navic musim poznamenat, ze na ct1 zacali vysilat uzasny serial, takze konkurence velka….asi by se nad tim meli zamyslet

 2. Pod tento článek se mohu jedině podepsat. Osobně dávám největší vinu porotě, jejíž rozhodování šlo od deseti ne k pěti ale k nule.:((( Ač dva členy z poroty (Krause a Bílou) velice respektuji, společný výkon spolu se Slávikem soutěži hodně ublížil. Mám na mysli především hodnocení a z něho vyplývající rozhodování. Pobavit dokážou solidně a to hlavně díky Krausovi, ale o tom ta soutěž přece jenom není.

  Přesto mě ČSmt nenudí, koukám se na netu pěkně bez reklam, takže to docela odsejpá. Musím sice v semifinále přetrpět několik vyložených antitalentů, ale na finále se vyloženě těším.

 3. Dle mého názoru naprosto nesoudná porota. Jejich manipulace s méně inteligentním publikem je příliš do očí bijící, protekcionismus, vychvalování a opěvování průměrných výkonů v každém kole. Není divu že soudná část diváků prchá jinam.
  Systém hlasování je taky nespravedlivý, protože se hlasuje týden předem a ne až po předvedeném výkonu. V posledním kole postoupili do finále soutěžící po naprosto mizerném výkonu. Divák má pocit, že nikoho nezajímá jeho názor, vše je rozhodnuto předem a dáno shora.

 4. Můj osobní názor je, že talenty nevybírala porota ( myslím Velký třesk). Prima musela určitě do těchto rozhodnutí zasahovat. Nevěřím, že by pustily tyto tři osobnosti do semifinále takového Torače a jiné. No, i když na druhou stranu…oni přece pustili dál i Haškovou, a to v přímém přenosu, takže jestli jsou hluší a nevadí jim, když někdo půlku písničky odšeptá a zbytek vyječí a vyprská do mikrofonu, tak už se opravdu ničemu nedivím. Promarněná šance je ten správný výraz. ČS má talent si začala vyskakovat po pár úspěšných dílech. Holt primitivní český národ se opět zase jednou ukázal. Už s tím pošhaným hlasováním na začátku něco smrdělo…že by prachama? Ale to snad ne!?

 5. porota at si je porotou… ikdyz me vadi nerozhodnost bile…..velka emotivni labilnost jara….tak i tak se opakuju at si je porota porotou…kazdej si snad na ty predstaveni umi udelat obrazek sam :)) ….me vadi ta NEVYVAZENOST kol…coz je nejvetsi problem!

 6. clanek je super… fakt souhlas se vsim co je tam napsano…
  nejhorsi mi prijde porota, ktera si, já bych napsal doslova „zhnusila a nasrala“ inteligentní divaky a tím je odradila od dalsiho sledovani…
  L. bila je fakt nerozhodna, neumi byt uprimna, neumí rict pravdu na plnou hubu, vsechny jen chvali a okecava tak okolo…
  kraus si jede to svoje… ale taky me dvakrat nebavi… a ani jeho komenty a hodnoceni mi obcas moc nesedi…
  a slavik… ten by mel potencial bejt dobrej porotce, neboji se rikat veci na rovinu… je tkaovej ostrejsi, nebo si na to snazi aspon hrat… problem je ten, ze to ma tak asi podle toho jak se vyspi, nebo nevim, nekdy extremne kriticky… nekdy zase cislo vychvali do nebe, ikdyz tam rozhodne nepatri…
  Fillip: je jasny, ze kazdej by si mel udelat obrazek o vystoupeni sam, a sam se rozhodnout, jak se mu vystoupeni libilo atd… ale bohuzel tomu tak nejni…. od poroty je to takova skryta reklama tem jednotlivym ucinkujicim… proste cloveku vsugerovavaji, to ze nekdo je dobry a nekdo je spatny… a lidi na to slysi… lidi se nechaji ovlivnit… bohuzel…ale je to tak…
  v superstar to vzdy bylo taky tak… vetsinou lidi vypadavali a postupovali podle tohojake dostali do dane kolo hodnoceni od odborne poroty….
  k rozhodovani porody ve velkem tresku, to se nema cenu vyjadrovat… poslali dal spoustu amateru, a trapnejch vystoupeni… a na ukor tech „spatnejch“ vyradili skutecne extratridy…
  presne jak pisi v clanku… Slavik uz nekolikrat poznamenal v primem prenosu jak jsou vystupujici a jednotlive vystoupeni slabe a spatne… ale to ze ONI jsou ti kdo tam ty lidi poslal, to uz asi chlapec nevidi a to uz si asi neprizna… ze jsou za to zodpovedni ONI- porota….
  hlasovani je podle me taky velikej propadak… idkyz dost lidi pise, ze to zas takovej vliv nema, tak ja si mylsim, ze ma…a velikej vliv… hodne velikej…
  treba ted posledni kolo… klidne bych se vsadil, kdyby hodnoceni probihalo jen ciste na zaklade vystoupeni z toho vecera… tak by křečáci nebyly takhle vysoko…
  oni postoupili na zaklade toho ze udelali dojem v divadle, a tim, ze maji spostu lidi okolo sebe, skalnich fanousku, kamaradu a rodiny, kteri jim proste poslali a posilali hlasy jen z principu, ze to jsou jejich znamy, kamaradi, nebo skalni fanousci…
  A poslali by jim hlas i kdyby tam prisli rekli „ahoj“ a sli pryc….a hlavne, posilat jim mohli uz cely tyden dopredu… cimz si mohli udelat takovy naskok, ze to pak malokdo mohl stahnout za tu chvili hlasovani po vystoupenich… takze hlasovani zalozene ciste na tom vystoupeni toho vecera, tak urcite nepostoupili… na to bych si klidne i vsadil….
  podobnej pripad byly i brejkz danz bradz…. tem to malem vyslo taky….

 7. Hlavní z důvodů je i uvádění celých dílů na internetu ihned v závěsu po vysáílání. Nenutí to tak diváka sledovat Primu, neb koukne na Novu a pak rychle na Primu na netu a je in … Prostě dejte video s dvodenním zpožděním a uvidíte, že vzroste sledovanost .. V pondělí ten, kdo neviděl ČSMT bude out a proto to bude sledovat raději než Novu .. protože CSMT má stále lepší jméno …
  Toť můlj dost zásadní názor!!!

 8. Vašek: I to je možná jeden z důvodů, avšak v porovnání se stovkami až milionem televizních diváků je několik desítek tisíc internetových diváků pro televize Prima a Joj opravdu nic. Možná i proto televize tolik nedbají na oficiální webové stránky ČSMT, které nejsou tak často aktualizované.

 9. s tim internetem me to taky napadlo…. a to je vic veci a poradu na prime… napr. obcas zkouknu hadej kdo sem… nebo kdyz ma dobry hosty tak zkouknu i nikdo nejni dokonaly, jak to zacli vysilat znova… a pak hlavne treba Ano sefe a ted na noze… tak treba tyhle porady….
  jelikoz obcas zkoukavam veci na stream.cz… a parave tam jsou vsechny tyhle videa volne ke shlednuti…
  takze, kdyby se vyskytla situace, ze prima bude davat Ano sefe… a nova proti tomu by daval dobrej porad… tak se 100 krat radsi podivam na novu, idkyz radsi mam ano sefe…
  a to jen pouze proto, ze vim, ze ano sefe si pustim v klidu z pocitace… nejsem vazanej presnym casem kdy to vysilaji… je to takrka bez reklam… potrebuju si odskocit, tak si to na internetu stopnu, jdu na chvili pryc a pak si to zase pustim… navic mam docela velkej monitor, takze kdyz se na neco koukam z internetu, tak si to otevru v mensim okne a porad na pocitaci muzu neco delat… neco co potrebuji treba….
  a s timhle talentem to je ted podobne… nenuti me to tolik se koukat, protoze vim, ze si to kdykoliv muzu pustit tady, muzu si tady najit cely dil kompletni, nebo i jednotlive vystoupeni…. muzu si to vratit, stopnout, pustiti vysotupeni ktere se mi libi jeste jednou… atd atd atd…
  proste moznost koukat se na to na cokoliv internetu je pro me 100 krát příjemnější… nez se na to muset koukat v TV…
  a tim ze prima ma takrka vsechny porady uplne krasne vone dostupne, v dobre kvalite pristupne na internetu…. tak me tim odrazuje, abych na ne koukal v televizi… proste co chci a kdy chci si pustim na internetu….
  a ty cisla presne nevim…. teda nevim konkretne kolik je to u tehle show CSMT… jako kolik lidi na to tady kouka na internetu, ale treba co se tyce jinych poradu z primy…. treba porady Ano sefe melo kolikrat i 400-600 tisic shlednuti na internetu….! ostatni klasiky jsem tak zbezne zkouknul…treba VKV, nebo zazraky zivota maji okolo 60-200 tisic divaku kazdy dil…. prostreno vzdy okolo 40 tisic divaku…
  takze treba u techdle poradu ty cisla nejsou zrovna mala… 🙂

 10. Hm, mě nejvíc vadí předpokládatelnost postupů – chybí jakékoliv napětí. Přestože poslední dva díly jsem nesledoval, bylo mi jasné kdo postoupí a taky to tak dopadlo. Není důvod se na to dívat.

 11. Mě se ČSMT líbí, porota neokoukaná, každý máme svůj názor a ač dost krát s jejich názorem se nestotožňuju tak to beru. Jakub a Martin fajn moderátoři-fakt do dvojice nemohli vybrat někoho jiného. A ještě jednu výhodu vidím oproti Talentmánie- není to komediatská show jako na nově !!!Prima u mě zabodovala na plné čáře!!!

 12. Je to uplně to samý jako když prima měla Vyvolený a nova originální formát Big Brother,tak nevím proč to řeší.A že Bíla udělala reklamu na Nově ve slavíku,uvidíme jestli ji to pomohlo nebo ne ve sledovanosti…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *