VIDEO: Atai Omurzakov – neskutečný tanec


Toto bylo jednoznačně nejlepší vystoupení sedmého dílu ČS Má Talent. Atai Omurzakov předvedl jeden z nejlepších sólových tanců, jaký jsme kdy v Česko Slovensko Má Talent viděli. Velký respekt před jeho talentem. Video ZDE:

 

 

 

 

 
60 komentářů: “VIDEO: Atai Omurzakov – neskutečný tanec”

 1. Tak tohle bylo sakra hodně krutý, dobrý, masakr prostě největší! Jeho úroveň tance je prostě neuvěřitelná, famózní! S jakou lehkostí, samozřejmostí to „dává“! Jedno z nejlepších tanečních představení, zda-li nejlepší vůbec!! Ten jasně postupuje a již se nemohu dočkat na další jeho vystoupení v rámci této soutěže!!

  Souhlas, úroveň vystoupení cizinců je nadprůměrná v porovnání s Čechy!!

 2. Twl ta Bílá je fak čupka to není možný toto vona si tam stoupne a zaclaní tou tlustou prdelou a ti lidi se tam musí naklánět jak můžou aby na toho borce viděli

 3. Je to borec, je skvělej. Moc se mi jeho vystoupení líbilo. Ale pořád nějak nechápu, co to má společného s českým, nebo slovenským talentem? Proč ho nenechali vystoupit třeba jako čestného hosta?

 4. JE dokonalej jen trosku skoda ze neni z CR co rikate :(( skoda ze nemame taky tak dobreho kone ve staji 🙁

 5. ve finále určitě nebude, jelikož nedostane dostatečný počet hlasů od zakomplexovaných česko-slovenských diváku, samozřejmě se nikoho nechci dotknout. Kdy naposled vyhrál domácí soutěž ať už jakoukoli cizinec ? 🙂

 6. Kamo tak to bolo perfekne,užasne to som ešte nikde nevidel ak to nevyhraš tak potom ludia nemaju oči.Umna si velkiy frajer ! ! ! Tešim sa na dalšie kolo a budem ti držat palce kamo.

 7. […] Atai Omurzakov – tanečník z Kyrgyzstánu          47 % Crazy Monkeys – tanec           15 % G-Strinx – housle           10 % ——————————————————————————- Rock Stars – tanec           5 % Soňa Dorničová – mořská víla           4 % Emil Kuśmirek – tanec z Polska           4 % Radim Brixi – skladate           l4 % Ati – skleněnky           3 % Magic Free Group – tanec           3 % Emília Rezáčová – operní zpěv           2 % Marek Borůvka – tanec           2 % Mariachi Espuelas – mexická písen           1 % Swingtet – swingová skupina           1 %Všechna vystoupení včetně celého dílu najdete v sekci videa. […]

 8. Doufám, že všichni, co tu píšete, jak mu fandíte, tak ať mu posíláte i hlasy a nezůstane jen u fandění. Byla by škoda, kdyby vypadnul !

 9. Naprosto uzasny cislo,skoda,ze je to cizinec…My cesi se na to dost divame..ne ja. taky me mrzelo,ze nepostoupil Patrik tanecnik.tomu sem fandila

 10. „Otce jsem nikdy nepoznal. S maminkou jsme neměli peníze. Neměli jsme byt, často jsme se stěhovali. Pamatuji si, že maminka pořád plakala a říkala, že to nezvládneme,“ vyprávěl Atai. Kdyby v soutěži vyhrál 2,5 milionu korun, dal by celou výhru mamince, aby už prý neplakala.

  „Všechno dělám pro ni, protože ona se o mě starala a dávala mi vše, co mohla,“

  Skvělej člověk to je a navíc neuvěřitelně tancuje. Měl by to vyhrát, ikdyž to bude mít tady u nás těžké, protože je cizinec.

 11. omurun uzun bolsun kyrgyzdyn atyn chygardyn,dagy chygara ber.aman bol,ushundai uul kyzdarybyz kop bolsun

 12. Vyhrál! je to: Bezvadné, skvělé, nádherné! Nemám slov. Velice si vážím toho, že jsem Češka, ale vůbec mi nevadí, že to vyhrál on protože u nikoho ze všech co tam byli mi neběhal mráz po zádech 🙂 Jenom z Ataie. Je prostě SKVĚLÝ :-))

 13. JE SICE DOBRÝ,ALE NECHÁPU CO TO MÁ SPOLEČNÉHO S ČESKÝ NEBO SLOVENSKÝM TALENTEM.PROČ HO TŘEBA NENECHALY VYSTOUPIT JAKO ČESTNÉHO HOSTA?ALE NEJVÍCE ZE VŠEHO MĚ NAŠTVALO ŽE PŘIJEL Z NĚJAKÉHO KINGSTÁNU A VYHRÁL ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT TRAPÁK JEDEN CHYTREJ.AT SI LASKAVE VYSTUPUJE TAK KDE ŽIJE A NE U NÁS ,PROTOŽE U NÁS TOHLE TO NIKDO NESVEDE TAKŽE MĚL JISTÉ VÍTĚZSTVÍ.

 14. JE SICE DOBRÝ,ALE NECHÁPU CO TO MÁ SPOLEČNÉHO S ČESKÝ NEBO SLOVENSKÝM TALENTEM.PROČ HO TŘEBA NENECHALY VYSTOUPIT JAKO ČESTNÉHO HOSTA?ALE NEJVÍCE ZE VŠEHO MĚ NAŠTVALO ŽE PŘIJEL Z NĚJAKÉHO KINGSTÁNU A VYHRÁL ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT TRAPÁK JEDEN CHYTREJ.AT SI LASKAVE VYSTUPUJE TAM KDE ŽIJE A NE U NÁS ,PROTOŽE U NÁS TOHLE TO NIKDO NESVEDE TAKŽE MĚL JISTÉ VÍTĚZSTVÍ.

 15. The Chinese is my girlfriend’s, I wrote the English post, she tranlsated it, so the credit goes to her 🙂 I’m currently not in Taiwan, but will hopefully return end of year 🙂 Thanks again for your comment.@taiwanreporter: Yes, exactly. Taiwanese can be proud of their country and also Taipei, which is many times not very liked by Taiwanese, most would work there, but not live 🙂 Anyway, just a small contribution from a foreigner with passion for Taiwan, Taipei and Asia 🙂

 16. that the waves of light are randomly long in a way that rebsmeles the random walk, and they do, it really means that the number of wavelengths N that fit between two points should constantly fluctuate because it should be really N plus minus C times sqrt(N) where C is of order one.Needless to say, there isn’t even a fluctuation plus minus one – because that would be enough to totally destroy the coherence of light. But fluctuation by sqrt(N) where N is the number of wave maxima squeezed inside the interferometer? No way. As you correctly say, this example is a rather characteristic example showing what kind of insights is completely inaccessible to folks in the lalaland. They believe everything to be „chaotic“ in the sense that coherence can’t ever occur, nothing can ever be accurate, and so on. But much of modern physics is based on perfect coherence – lasers etc. Theoretically, we have precise frequencies of transitions and they can be calculated and measured really, really precisely (monochromatic radiation!), which of course excludes the possibility that the frequencies or speeds oscillate with any natural coefficient.The only way to avoid an immediate clash with observations – with virtually any kind of an experiment that views light as a wave – is to make coefficients such as the number C above much smaller than one or much smaller than their naturally expected magnitude. But it’s very unlikely that such numbers are adjusted so close to the perfect value but not quite. In other words, there don’t exist any theories that would explain why C may be finite but nonzero. And surely a theory in which C=0 doesn’t seem to be a special place is probably a theory where it’s not a special place and that predicts C=O(1), a totally excluded value. It’s just a theory on a totally wrong track. It could only be interesting if someone showed that surprisingly, it gives C=0 or C=0.000000000000000001. But because such a demonstration doesn’t exist – and it’s reasonable to expect it won’t be found in the future, either – the theory is just dead.

 17. Dear David, theoretically skapeing, the answer is mostly No, one can’t make the photon massive in a viable theory.But even if you adopt a purely experimental perspective, one may show that the deviation from the right speed of light would be essentially undetectable. We know that the mass of the photon is zero or so tiny that the characteristic „photon Compton“ wavelength is much greater than the Earth. It’s because the electromagnetic force mediated by a massive photon would be a finite-range force – much like for the Z-bosons, it would begin to exponentially drop at long enough distance scales. But we know that the geomagnetic field doesn’t suffer from this exponential damping and we could probably mention stronger constraints (longer distances) of this sort, too.The Earth radius is about 10^7 meters which translates to 0.1 seconds which translates to 10^{-35} joules which equals 10^{-16} eV. The typical green photon has 2 eV or so, 16 orders of magnitude less.What’s the deviation from the maximum speed for these parameters? Well, the Lorentz factor has to be 10^{16} (the increase of the energy from the rest energy) which means that 1-v^2/c^2 is 10^{-32} or so, so v/c differs from 1 also by about 10^{-32}.There is no context or method where we could measure the deviations from „c“ at the 32nd significant figure, with this precision, so for all practical purposes, we know that the speed of light that could be caused by a massive photon is indistinguishable from „c“, the maximum speed of light. You really need to break/deny relativity to change this conclusion and it’s a comparably constrained minefield.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *